anasayfa | blog hakkında | yazarlarI maybe paranoid but not a radiohead

23 ve 24 Mart geceleri Babylon'dan bir takım kokular yükseleceği kesindi. Çünkü Amerikalı reggae plak şirketi Easy Star'ın All-Star'ları, 2003'te yayınladıkları Pink Floyd-Dark Side Of The Moon coverı "Dub Side Of The Moon" ve 2006'da yayınladıkları Radiohead-Ok Computer coverı "Radiodread" albümlerinin tanıtımı için burada olacaklardı.

İlk defa bir konser öncesinde kendimi sanki maça gidiyormuşum gibi hissettim. Fanatik bir Radiohead İdman Yurdu taraftarı olarak lider Pink Floydspor'la maçımıza gidiyormuşum gibi geldi nedense. Radiohead formamı giyip koşa koşa biletix gişesine gittim ve tabii ki aklıma gelen başıma geldi, konser gününde biletler tükenmişti. Ama "fanatik taraftar vazgeçmez" edasıyla kapıda beklemek suretiyle, yanımdaki arkadaşımın da yardımıyla ışıl ışıl parlayan bir abinin "bilet isteyen var mı?" sorusuna anında cevap verip içeri girmeyi başardım ve ilk gol sevincini hemen yaşayıverdim.

2 Gün sahneye çıkacak olmalarına rağmen Radiohead ve Pink Floyd'un isimleri, zaten küçücük olan Babylon salonunu tıklım tıklım doldurmayı başardı. Grup sahnede 7 müzisyen ve 2 değişken solist olmak üzere 9 kişi çıktığı için sahnede de kıpırdayacak yer kalmadı aslında. 4 adet ısınma-tanışma şarkısının ardından sadede gelip Airbag'le konuya giriş yaptılar ve yandaki şekilde devam ettiler. Airbag'i albümde seslendiren, Massive Attack albümlerinden pek iyi tanıdığımız reggaeci amca Horace Andy'nin konsere gelmemiş olması ise gecenin en büyük hayal kırıklığıydı. Özellikle Money'den Exit Music'e geçip, tekrar Money'le bitirdikleri bağlama ise çok iyiydi. Her hali güzel, her sözü şeker, bence gelmiş geçmiş en iyi şarkı Paranoid Android'i dinlemek her zamanki gibi çok zevkliydi. Ayrıca Lucky öncesinde, tam da şarkının daha sonradan kullanım maksadına uygun şekilde sahnede "Barış" bayrağı açılması gecenin önemli bir anıydı.

Amerika'da doğmuş olduğundan yakınan Jameika asıllı basçı ve solist zıplak bey gecenin en eğlencelileriydi. İkisi de gördükleri her kameraya poz vermeyi ihmal etmediler ve ben de nasiplenmiş olmaktan mutluyum. İkisi de bir saniye bile yerlerinde durmadılar.

Son zamanlarda seyrettiğim konserler içinde seyircinin şarkılara katılımının en fazla olduğu konser olduğunu da belirteyim. Fakat dikkatimi çeken bir şey oldu, bir grup sadece Radiohead şarkılarına bir grup da sadece Pink Floyd şarkılarına eşlik etti. En azından benim çevremdekiler bu şekildeydi, sizi bilemem.


Bunlar da benim çektiğim görüntülerin youtube linkleri. Ses çok iyi olmasa da görüntüler birazcık bilgi sahibi eder sanırım.
easy star all-stars - paranoid android
easy star all-stars - money&exit music
easy star all-stars - lucky
easy star all-stars - let down
easy star all-stars - karma police
easy star all-stars - electioneering
easy star all-stars - climbing up the walls
easy star all-stars - airbag

Posted by serdarcharliebrown 20:12

2 Comments:

  1. usagi yojimbo said...
    Cumartesi gecesi konserin bis kısmında Murat Ertel'in de sahneye çıkması (tabiki grubun daveti ile sahne arkasından!!) oldukça hoştu. Murat sazına dokunduğu anda birden konser daha bir dub-türkü moduna girdi ama bence o da çok güzeldi, öyle bir geçişin olabilmesi de çok güzeldi, babazulayı severim zaten :)
    Emir Bey said...
    money i dinlemiştim evvelden kasa sesi yerine gelen ot çekme efekti ve öksürük beni benden almıştı =)

Post a Comment